Rusko neuznáva cenový strop Západu na svoju ropu

(TASR) - Kremeľ uviedol, že neuznáva cenový strop zavedený západnými krajinami na vývoz ruskej ropy po tom, čo predstaviteľ USA vyhlásil, že tento strop "funguje dobre". TASR o tom informuje na základ správy Reuters.
        Washington bol jedným z kľúčových architektov cenového stropu Západu na ruskú ropu, ktorého cieľom je znížiť príjmy Moskvy na financovanie jej invázie na Ukrajinu.
        "Neuznávame a nebudeme uznávať žiadny strop. Pracujeme na tom, aby tento systém nepoškodzoval naše vlastné záujmy," povedal novinárom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
        Ruská ekonomika sa ukázala byť ako pozoruhodne odolná voči tvrdým západným sankciám, no cenový strop skomplikoval snahy Moskvy predávať ropu vo svete.
        Rusko, ktoré sa podieľa približne 10 % na svetových dodávkach ropy, minulý mesiac uviedlo, že v reakcii na cenový strop v marci zníži produkciu o 500.000 barelov (1 barel = 159 litrov) denne.
        Americkí predstavitelia tvrdia, že cenový strop funguje, keďže ruská ropa Ural sa predáva s výraznou zľavou oproti cene severomorskej ropnej zmesi Brent.
        "Myslím si, že krása tohto procesu je v tom, že funguje a že ruská ropa a ruské produkty sa obchodujú pod cenovým stropom," povedal to v pondelok (6. 3.) americký vyslanec pre energetiku Amos Hochstein.