Petroleum News

Davos 18. januára (TASR) - Najväčšia ukrajinská ropná a plynárenská spoločnosť Naftogaz sa snaží uzavrieť nové dohody so zahraničnými obchodníkmi s cieľom zvýšiť množstvo zemného plynu uskladneného v podzemných zariadeniach na Ukrajine. Povedal to generálny riaditeľ Oleksij Černyšov na okraj Svetového ekonomického fóra (WEF) v Davose. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.
(TASR) - Ministerstvo financií USA oznámilo, že uvalilo sankcie na lodnú spoločnosť so sídlom v Spojených arabských emirátoch (SAE) za porušenie cenového stropu na ruskú ropu vo výške 60 USD (55,17 eura) za barel (159 litrov). Ide o prvý takýto trest v roku 2024. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.
(TASR) - Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) zotrvala pri svojej prognóze relatívne silného dopytu v roku 2024, pričom uviedla, že v roku 2025 očakáva výrazné zvýšenie spotreby ropy s prispením Číny a Blízkeho východu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
(TASR) - Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) predpokladá, že ropné trhy budú tento rok vo väčšej rovnováhe, napriek súčasnému napätiu na Blízkom východe. Ako dôvod uviedla vysoké dodávky a vyhliadky slabšieho rastu dopytu po rope. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá citovala šéfa IEA Fatiha Birola.
(TASR) - Veľkoobchodné ceny plynu v Európe zaznamenali pokles pod 30 eur za megawatthodinu (MWh). Pod túto hranicu tak klesli prvýkrát za päť mesiacov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.
(TASR) - Katarská štátna energetická spoločnosť QatarEnergy, jeden z najväčších svetových vývozcov skvapalneného zemného plynu (LNG), pozastavila plavby tankerov cez Červené more po útokoch amerických a britských síl na jemenských húsíov, ktorí zase útočia na lode smerujúce do Suezského prieplavu. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.
(TASR) - História ťažby uhľovodíkov na Slovensku sa začala písať vďaka maloroľníkovi Jánovi Medlenovi z Gbelov. Ten sa najskôr snažil zostrojiť kyvadlový stroj "perpetuum mobile", neskôr predal zdedené pozemky v gbelskom chotári. Keď v roku 1913 pozoroval plynové výrony na svojom novom pozemku, rozhodol sa ich využiť na vykurovanie chalupy.
(TASR) - Na Slovensku sa vlani spotrebovalo o 5,8 % menej plynu ako v roku 2022. Celková spotreba plynu klesla na 45,537 terawatthodín (TWh) v roku 2023 zo 48,297 terawatthodín v roku 2022. Vyplýva to z údajov o spotrebe plynu zverejnených spoločnosťou SPP - distribúcia.
(TASR) - Obnoviteľné zdroje energie sa nerozširujú dostatočne rýchlo na to, aby sa dosiahli ciele stanovené na konferencii OSN o zmene klímy. Upozornila na to Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA). TASR správu prevzala z DPA.
(TASR) - Americký energetický koncern Chesapeake Energy kúpi konkurenčnú spoločnosť Southwestern Energy za viac než 7 miliárd USD. Transakcia tak z dvojky na americkom trhu s plynom urobí najväčšieho producenta tejto komodity v USA. Informovala o tom agentúra Reuters.