Petroleum News

(TASR) - Ruská ropa pokračuje v raste a vzdoruje cenovému stropu, ktorý zaviedla skupina G7 (sedem najvyspelejších ekonomík sveta) a jej spojenci. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.
(TASR) - Produkcia ropy v USA vzrástla takmer na 13 miliónov barelov denne (1 barel = 159 litrov) a priblížila sa k rekordnej úrovni z obdobia pred nástupom pandémie nového koronavírusu. Výraznou mierou k tomu prispela produkcia v Texase, ktorý je najväčším producentom bridlicovej ropy v Spojených štátoch. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá zverejnila údaje Federálneho úradu pre energetiku (EIA).
(TASR) - Ruská vláda 25. septembra mierne upravila pôvodný zákaz vývozu pohonných látok a vyradila z neho lodné palivo, plynový olej a niektoré stredné destiláty. Informovala o tom agentúra Bloomberg, ktorá zverejnila najnovší dekrét. V prípade kľúčových pohonných látok sa však zákaz nemení.
(TASR) - Spoločnosť Nafta chce vybudovať zberné naftové strediska na úpravu ropy a sprievodného horľavého zemného plynu v katastrálnom území obce Brodské v Skalickom okrese. Účelom navrhovanej činnosti je zriadenie geologického diela, respektíve odvŕtanie prieskumného vrtu Brodské 109. Cieľom činnosti je efektívne využitie nerastných surovín pri súčasnom zvýšení energetickej sebestačnosti a bezpečnosti Slovenska, uviedla Nafta v sprievodnom dokumente k zámeru činnosti.
(TASR) - Ruský zákaz vývozu motorovej nafty predstavuje riziko, ktoré by mohlo prehĺbiť nedostatok palív na globálnom trhu. TASR o tom informuje na základe správy CNBC.
(TASR) - Európska komisia (EK) oznámila, že spúšťa tretiu výzvu pre európske spoločnosti zaregistrovať svoje potreby na nákup plynu prostredníctvom mechanizmu AggregateEU, ktorý umožňuje spoločný nákup plynu na medzinárodnom trhu.
(TASR) - Francúzska vláda plánuje povoliť čerpacím staniciam predávať palivo so stratou. To znamená, že načas pozastaví zákon z roku 1963. Cieľom je nájsť nové spôsoby, ako zmierniť infláciu bez toho, aby ešte viac zvýšila obrovské výdavky z verejných peňazí na pomoc domácnostiam aj ekonomike. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.
V nedeľu 17. septembra 2023 sa v kanadskom meste Calgary začala najvýznamnejšia svetová konferencia petrolejárskeho priemyslu. Viac ako 5 000 delegátov sa bude päť dní venovať odborným diskusiám o tom, akými cestami sa tento sektor bude uberať smerom k uhlíkovej neutralite. Témou 24. ročníka kongresu je "Transformácia energetiky: Cesta k čistej nule."
(TASR) - Nadnárodná skupina Orlen v tomto roku takmer zdvojnásobila počet čerpacích staníc na Slovensku na 90 a plánuje ďalšiu expanziu. Cieľom spoločnosti je stať sa po Slovnafte dvojkou na slovenskom trhu, informoval vedúci odboru externej komunikácie Orlen Unipetrol RPA Pavel Kaidl.
(TASR) - Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v utorok nezmenila svoje prognózy globálneho dopytu po rope v rokoch 2023 a 2024. Poukázala pritom na odolnosť globálnej ekonomiky. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.