Petroleum News

(TASR) - Energetická legislatíva schválená v stredu (21. 9.) vládou SR je tzv. plánom B, spoločné riešenie energetickej krízy, ktoré pripravuje EÚ, je plánom A. Uviedol to vo štvrtok predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre hospodárske záležitosti Peter Kremský (OĽANO) na Stredoeurópskom plynárenskom kongrese, organizovanom Slovenským plynárenským a naftovým zväzom (SPNZ).
(TASR) - Rusko plánuje v rámci návrhu nového rozpočtu získať viac prostriedkov od producentov ropy a plynu, kým sú ceny komodít vysoké. A použije ich na zníženie deficitu. Uviedol to minister financií Anton Siluanov. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.
(TASR) - Nemecko sa bude držať svojho plánu a od 1. októbra zavedie daň za plyn napriek výzvam, a to aj v rámci samotnej vládnej koalície, aby ju po znárodnení plynárenského gigantu Uniper zrušilo. Uviedol to minister hospodárstva Robert Habeck. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.
(TASR) - Novým prezidentom Slovenského plynárenského a naftového zväzu (SPNZ) sa na obdobie rokov 2022 až 2025 stal Rastislav Ňukovič. Rozhodli o tom delegáti 10. riadneho snemu SPNZ. Ňukovič vystrieda na najvyššej pozícii zväzu Tomáša Malatinského, ktorý ho viedol od roku 2015.
(TASR) - Nemecká vláda sa blíži k dohode o znárodnení plynárenského gigantu Uniper v snahe odvrátiť kolaps energetického sektora. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.
(TASR) - Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval bohaté štáty, aby zdanili spoločnosti produkujúce fosílne palivá a použili výnosy na kompenzáciu škôd spôsobených klimatickými zmenami a na zmiernenie rastu cien. TASR o tom informuje na základe správy AFP.
(TASR) – Situácia na trhu s energiami je ďalej neudržateľná. Pokiaľ nedôjde k zásadnému riešeniu, firmy budú obmedzovať výrobu a rušiť prevádzky. Po stretnutí s predstaviteľmi výrobných spoločností z Trenčianskeho samosprávneho kraja to povedal predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók.
(TASR) - Čína vyviezla minulý mesiac viac než milión ton benzínu. Objem vývozu sa tak v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka zvýšil takmer na dvojnásobok, keď rafinérie reagovali na klesajúci domáci dopyt a zároveň využili nové exportné kvóty. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na údaje čínskej colnej správy.
(TASR) – Riešenia energetickej krízy sú pripravené, teraz ich len treba dotiahnuť. Ide o tzv. cestovnú mapu, ktorá obsahuje opatrenia v energetike rozdelené do troch oblastí, a to elektrina, plyn a teplo. Tie sa ďalej delia na domácnosti, priemysel a verejnú správu, respektíve opatrenia, ktoré sa týkajú všetkých. Predseda SaS a bývalý minister hospodárstva Richard Sulík to vyhlásil na tlačovej konferencii.
(TASR) – Po Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) sa proti návrhom na mimoriadne zdanenie spracovania ruskej ropy postavila aj Slovenská asociácia palivového priemyslu a obchodu (SAPPO). Štátom plánované zdanenie rozdielu medzi nákupnou cenou a priemernou referenčnou cenou ropy je nesystémové riešenie, ktoré môže viesť k vzniku takzvanej šedej zóny v danom odvetví, uviedla asociácia. Podobne ako v RÚZ je rafinéria Slovnaft aj členom SAPPO, ktorú by daň pripravila o časť ziskov.