Petroleum News

(TASR) - Spoločnosť Slovnaft považuje novelu zákona, ktorou poslanci Národnej rady (NR) SR schválili vyrubenie 70 % solidárneho príspevku za rok 2023, za neprijateľnú, nespravodlivú, diskriminačnú a poškodzujúcu záujmy Slovenska. Spoločnosť sa preto obrátila na prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby preskúmala prijatú novelu a vrátila ju parlamentu. Informoval o tom hovorca spoločnosti Anton Molnár.
(TASR) – Zákaz registrácie nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2035, ktorý v utorok definitívne schválila Európska únia, je podľa predsedu strany SaS Richarda Sulíka výstrel do vlastného kolena a prehnaný aktivizmus v oblasti životného prostredia. Na rozhodnutie doplatia slovenské automobilky aj slovenskí občania, uviedol Sulík na tlačovej konferencii.
(TASR) - Mohutné štrajky proti dôchodkovej reforme vo Francúzsku spôsobili, že rekordné množstvo ropy a kondenzátu zostáva stále v tankeroch na mori, zatiaľ čo zásoby ropy v krajine klesajú. Upozornili na to analytici. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.
(TASR) – Saudskoarabský štátny ropný gigant Saudi Aramco investuje miliardy dolárov do čínskeho petrochemického priemyslu vrátane výstavby novej rafinérie. TASR o tom informuje na základe správy AP.
(TASR) - Dodávky ruskej nafty do Brazílie, Turecka a Afriky smerujú v marci k novým rekordným maximám, keďže po zákaze exportu ruských ropných produktov do Európskej únie (EÚ) sa Moskva zamerala na nové trhy. Vyplýva to z údajov obchodníkov a spoločnosti Refinitiv. TASR o tom informuj na základe správy Reuters.
(TASR) - Približne pol roka po explóziách na plynovode Nord Stream chce Dánsko spoločne s Ruskom vyzdvihnúť z morského dna objekt, ktorý nedávno lokalizovali v blízkosti potrubia. TASR o tom informuje na základe správy portálu orf.at.
(TASR) - Solidárny príspevok z činností v odvetviach ropy, zemného plynu, uhlia a rafinérií sa zvýši z 55 % na 70 % nadmerného zisku. Zároveň bude platiť nielen za zdaňovacie obdobie minulého roka, ale aj za rok 2023. Vyplýva to z novely zákona o solidárnom príspevku, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR 22. marca 2023 definitívne schválili.
(TASR) - Európska komisia (EK) navrhla predĺžiť platnosť krízových právnych predpisov EÚ o koordinovanom znižovaní dopytu po plyne o jeden rok. Platnosť súčasných predpisov sa skončí 31. marca 2023, informuje spravodajca TASR.
(TASR) - Úplné zastavenie dovozov zemného plynu z Ruska by pre Európsku úniu znamenalo iba to, že bude závislá od energií z iných zdrojov. Uviedol to šéf rakúskeho Inštitútu pre ekonomický výskum (WIFO) Gabriel Felbermayr. Rakúsko podľa neho dúfa, že konflikt na Ukrajine sa v strednodobom horizonte skončí a v novom povojnovom svete by malo existovať zmiešané portfólio energií namiesto takého, ktoré sa zameria iba na skvapalnený zemný plyn z USA. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.
(TASR) - Do bratislavskej rafinérie Slovnaft smeruje prvýkrát ľahká ropa z azerbajdžanského ropného poľa Azeri-Chirag-Gunashli (ACG). Ďalšia dodávka ropy neruského pôvodu má prispieť k tomu, aby rafinéria dokázala vyprodukovať dostatočné množstvo palív pre odberateľov v stredoeurópskom regióne aj po skončení výnimky z embarga, uvaleného na ruskú ropu.