Petroleum News

(TASR) - Neuvážené rozhodnutia v Bruseli v uplynulých rokoch viedli k poklesu konkurencieschopnosti Európskej únie (EÚ). Vyhlásil to maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó pred zasadnutím Rady Európskej únie (EÚ) pre zahraničné veci. TASR o tom informuje na základe správy agentúry MTI.
(TASR) - Vodiči v Nemecku budú môcť tankovať aj naftu vyrobenú na 100 % z použitých kuchynských olejov. Takzvaná parafínová nafta je povolená aj ako čisté palivo, oznámilo nemecké ministerstvo životného prostredia. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.
(TASR) - Spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP) sa pripravuje na situáciu, v ktorej by došlo k zastaveniu dodávok plynu z Ruska cez Ukrajinu. V tom prípade by ho SPP dovážal z iných zdrojov. Na konferencii Central European Energy Conference (CEEC) 2023, organizovanej Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku (SFPA), to uviedol medzičasom odvolaný generálny riaditeľ SPP Miroslav Kulla.
(TASR) - Zabrániť emisiám je možné prostredníctvom dekarbonizačných projektov. Napríklad energetické využitie odpadu, obnoviteľný zdroj geotermálnej energie či zeleň v mestách by do roku 2030 dokázali zabrániť vypusteniu vyše 2,4 milióna ton emisií. Upozornila na to agentúra GreenTalk.
(TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) dali najavo, že sú pripravení začať rokovania s krajinami EÚ o nových opatreniach na posilnenie cieľov znižovania emisií CO2 pre ťažké úžitkové vozidlá, ako autobusy, nákladné vozidlá a prívesy. Informuje o tom spravodajca TASR.
(TASR) - Globálny trh s ropou zažije v roku 2024 mierny prebytok ponuky, aj keď členovia aliancie OPEC+ predĺžia svoje škrty v produkcii do budúceho roka. Vyhlásila to Toril Bosoni, šéfka divízie ropných trhov a priemyslu Medzinárodnej agentúry pre energetiku (EIA) na konferencii v Osle. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.
(TASR) - Európska komisia (EK) chce predĺžiť platnosť mimoriadnych opatrení prijatých minulý rok v reakcii na energetickú krízu, aby sa chránila pred budúcimi cenovými šokmi a urýchlila budovanie obnoviteľných zdrojov energie. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá sa odvolala na zdroj oboznámený s problematikou.
(TASR) - Rusko zrušilo obmedzenia na vývoz benzínu. Oznámilo to ruské ministerstvo energetiky s odôvodnením, že na trhu sa medzičasom vytvoril prebytok ponuky a veľkoobchodné ceny klesli. Minulý mesiac Moskva zrušila väčšinu obmedzení na vývoz nafty. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
(TASR) - Maďarsko a Severné Macedónsko sa dohodli na koordinovanom postupe v súvislosti so zvýšením tranzitného poplatku Bulharska za prepravu zemného plynu tak, aby tento krok nemohol ohroziť zásobovanie energiou ani jednej krajiny. Podľa agentúry MTI to oznámil v Skopje minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó, informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.