Ceny plynu klesli pod 30 eur, prvýkrát za päť mesiacov

(TASR) - Veľkoobchodné ceny plynu v Európe zaznamenali pokles pod 30 eur za megawatthodinu (MWh). Pod túto hranicu tak klesli prvýkrát za päť mesiacov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

        Cena referenčného európskeho kontraktu na plyn s dodávkou v budúcom mesiaci na burze TTF v Amsterdame dosiahla nakrátko 29,29 eura/MWh, čo predstavuje pokles o 8 %. Analytici poukázali na vysoké zásoby v Európe, k čomu prispel zvýšený dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) na kontinent.

        Na porovnanie, na začiatku minulého roka predstavovala cena plynu v Európe 79 eur/MWh. Neskôr klesla, avšak po útoku Izraela na Pásmo Gazy v odvete za útok palestínskeho hnutia Hamas začiatkom októbra sa zasa zvýšila nad 50 eur/MWh. Odvtedy opäť klesá.
        Celkovo sú ceny plynu v poslednom období hlboko pod rekordnými hodnotami z roka 2022, keď Rusko prudko znížilo dodávky a európske štáty museli urýchlene hľadať náhradu. V danom období vyskočili ceny plynu až nad 300 eur/MWh. V súčasnosti sú však európske zásobníky plynu na toto ročné obdobie dostatočne naplnené, pričom zásobníky v najväčšej európskej ekonomike, Nemecku, sú naplnené na 83,8 % kapacity.