Slovnaft zabezpečil pre nemocnicu dýchacie prístroje

Univerzitná nemocnica v Bratislave získala 6 nových pľúcnych ventilátorov. Prístroje za takmer 170-tisíc eur nemocnici venovala spoločnosť Slovnaft. Prístroje na umelú pľúcnu ventiláciu boli postupne inštalované v Bratislave do nemocnice sv. Cyrila a Metoda na Antolskej ulici v Petržalke, na Novorodeneckú kliniku M. Rusnáka v Petržalke a do nemocnice v Ružinove.

 

           „Robíme naozaj všetko, čo pre našich pacientov, ako aj zdravotníkov treba, ale sú situácie, ako aj táto, na ktoré sa nedá dopredu pripraviť. Očakávaný nárast pacientov s potrebou umelej pľúcnej ventilácie, ktorý súvisí s ochorením COVID-19, bez rýchlej pomoci zakúpenia veľkého množstva prístrojov, by bolo ťažké zvládnuť,“ povedala riaditeľka UNB Renáta Vandriaková.

            Pľúcne ventilátory sú rôznych typov a zohľadňujú potreby jednotlivých nemocníc. Ventilátor vyššej a strednej triedy v nemocnici na Antolskej je súčasťou ARO a JIS oddelenia. Novorodenecký intezivistický ventilátor má pomôcť práve tým najmenším. A transportným ventilátorom bude vybavená nemocnica v Ružinove. Prenosný ventilátor pomáha pri presunoch pacientov a dodáva im potrebný kyslík.

            Ako uviedol predseda predstavenstva Slovnaftu Oszkár Világi, dostať zariadenia na Slovensko nebolo jednoduché, preto poďakoval aj dodávateľskej spoločnosti. „Tieto zariadenia dopĺňajú vybavenie, ktoré sme pre nemocnicu zakúpili už v minulosti. Ružinovská nemocnica okrem pľúcnych ventilátorov má totiž ako jediná na Slovensku k dispozícii aj unikátny prístroj na záchranu života pacientov, ktorým zlyhávajú pľúca. Vďaka tomu sa jej vybavenie dostalo na vyššiu úroveň,“ dodal Világi s tým, že spoločnosť Slovnaft sa aj naďalej bude snažiť pomôcť zdravotníkom v tejto mimoriadnej situácii.