Petroleum News

Nemecká kancelárka Angela Merkelová chce s novou americkou vládou hovoriť o dlhodobom spore v súvislosti s plynovodom Severný prúd 2 (Nord Stream 2), informovala agentúra DPA. Správu priniesla agentúra TASR.
Európsky parlament (EP) vyzval členské štáty EÚ, aby v reakcii na nedávne uväznenie ruského opozičného politika a aktivistu Alexeja Navaľného výrazne posilnili sankcie voči ruským predstaviteľom, vrátane sankcií proti ruským oligarchom a okamžitého zastavenia prác na plynovode Severný prúd 2 (Nord Stream 2). Informovala o tom agentúra TASR.
Pološtátna plynárenská spoločnosť Eustream vlani znížila prepravu zemného plynu na 56,99 miliardy kubických metrov (m3) zo 69,06 miliardy m3 v roku 2019. Najväčší objem prepraveného plynu smeroval do Rakúska, informoval hovorca Eustreamu Pavol Kubík. Správu priniesla agentúra TASR.
Francúzsky energetický koncern Total zaplatí 2,5 miliardy USD (2,06 miliardy eur) za podiel v indickej spoločnosti Adani Green Energy Limited (AGEL), ktorá vyrába elektrinu z obnoviteľných zdrojov a vlastní portfólio aktív v solárnom biznise. Chce tak znížiť svoju závislosť od ropy. Informovala o tom agentúra TASR.
Ťažba ropy v Nórsku vzrástla v minulom roku približne o pätinu napriek tomu, že do produkcie zasiahol štrajk zamestnancov ropného sektora a obmedzenia vlády s cieľom podporiť svetové ceny ropy. Rast produkcie by mal pokračovať aj v najbližších rokoch, tempo rastu však nebude také, aké úrady pôvodne predpokladali. Informovala o tom agentúra TASR.
Americké ministerstvo zahraničných vecí upozornilo začiatkom roka európske firmy, ktoré podozrieva z podpory plynovodného projektu Severný prúd 2, že riskujú sankcie, keďže odchádzajúca administratíva Donalda Trumpa pripravuje posledné kolo sankčných opatrení. Správu priniesla agentúra Reuters.
Rozhodnutie Saudskej Arábie o dobrovoľnom znížení ťažby ropy by sa mohlo na globálnom ropnom trhu prejavovať po väčšinu roku 2021, i keď opatrenia proti šíreniu koronavírusu stále obmedzujú dopyt. Informovala o tom agentúra TASR.
Irán neprepustí ropný tanker plaviaci sa pod juhokórejskou vlajkou, ktorý zadržali jeho Revolučné gardy v Perzskom zálive, kým vo veci nerozhodne iránsky súd. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na námestníka iránskeho ministra zahraničných vecí. Správu priniesla agentúra TASR.
Južná Kórea vyšle do Iránu diplomatickú delegáciu za účelom vyrokovať prepustenie ropného tankera a jeho posádky, ktorý zadržali revolučné gardy v Perzskom zálive. Informovala o tom agentúra Jonhap s odvolaním sa na predstaviteľov juhokórejskej vlády. Správu priniesla agentúra TASR.
Členovia ropného kartelu a ich partneri z aliancie OPEC+ sa 5. decembra 2021 dohodli na miernom zvýšení produkcie vo februári a marci, ale len v Rusku a Kazachstane. Informovala o tom agentúra TASR.