Petroleum News

Americký ropný koncern ConocoPhillips oznámil za 1. štvrťrok návrat k zisku. Výsledky, ktoré podporil najmä rast cien ropy a plynu, zároveň prekonali očakávania trhov. Informovala o tom agentúra TASR.
Podiel štátov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) na dovoze komodity do Indie klesol za posledný rok na najnižšiu úroveň za minimálne dve desaťročia. Dôvodom je celkový pokles dovozu ropy do Indie za obchodný rok 2020/2021, ktorý dosiahol 6-ročné minimum. Poukázali na to údaje z priemyselných a obchodných zdrojov, ktoré zverejnila agentúra Reuters. Informáciu priniesla agentúra TASR.
Saudskoarabský štátny energetický gigant Saudi Aramco oznámil, že jeho zisk v 1. štvrťroku vzrástol o 30 %. Podporili ho vyššie ceny ropy aj vyššie rafinérske marže. Správu priniesla agentúra TASR.
Americký ropný koncern Exxon Mobil sa v 1. štvrťroku 2021 vrátil k zisku a prekonal aj odhady ekonómov. Informovala o tom agentúra TASR
Taliansky energetický koncern Eni uzatvoril 1. kvartál tohto roka s medziročným poklesom zisku z 2,92 miliardy eur na 856 miliónov eur. Zisk pred úrokmi a zdanením naproti tomu vzrástol o 171 % na 1,3 miliardy eur. Produkcia ropy sa medziročne znížila o 4 % na 1,7 milióna barelov denne, zadlženosť na konci 1. kvartálu dosiahla 12,2 miliardy eur. Informovala o tom agentúra TASR.
Britský ropný gigant BP oznámil, že sa v 1. štvrťroku dostal z červených čísiel a vrátil sa k čistému zisku, keďže ceny ropy sa čiastočne zotavili z vlaňajšieho pádu po vypuknutí pandémie nového koronavírusu. Informovala o tom agentúra TASR.
Aliancia OPEC+ aj napriek nárastu infekcií novým koronavírusom v niektorých krajinách, ako je India, v súlade so svojím plánom od mája zvýši ťažbu ropy. V utorok podvečer to oznámila skupina producentských krajín po online zasadnutí. Aliancia už začiatkom apríla uviedla, že z dôvodu zlepšovania vyhliadok globálnej ekonomiky začne postupne uvoľňovať obmedzenia ťažby. Informovala o tom agentúra TASR.
Americký koncern Schlumberger, najväčší poskytovateľ služieb v ropnom a plynárenskom priemysle na svete, oznámil za 1. kvartál návrat k zisku. Výsledky podporili rast cien ropy a zvyšujúca sa aktivita ropných firiem. Práve prepad aktivity spoločností z ropného sektora viedol pred rokom k strate Schlumbergeru za viac než 7 miliárd USD. Informovala o tom agentúra TASR.
Americká spoločnosť Halliburton, jeden z najväčších poskytovateľov služieb pre ropné firmy, v stredu oznámila, že sa v 1. štvrťroku 2021 vrátila k zisku. Prispelo k tomu "zdravé" zotavovanie Severnej Ameriky z pandémie nového koronavírusu. Správu priniesla agentúra TASR.
Americká spoločnosť Baker Hughes, jeden z najväčších poskytovateľov služieb pre ropný a plynárenský priemysel, oznámila za 1. štvrťrok stratu vyše 450 miliónov USD, výsledky však boli lepšie než v minulom roku. Navyše, po úprave o mimoriadne položky zaznamenala firma zisk, ktorý prekonal očakávania trhov. Informovala o tom agentúra TASR.