Petroleum News

Zisk Gazpromnefti v 3. kvartáli padol o pätinu z dôvodu zníženia cien ropy, aj keď denná produkcia vzrástla. Informovala o tom agentúra TASR.
Počet elektromobilov by sa mal na slovenských cestách v budúcom roku zvýšiť. Prispieť k tomu má aj podpora štátu. Ministerstvo hospodárstva (MH) SR zverejnilo podmienky poskytnutia dotácie na kúpu elektromobilov, pričom prvé žiadosti bude možné podať 17. decembra. Celkovo je na podporu nákupu určených päť miliónov eur. Správu priniesla agentúra TASR.
Ruský prezident Vladimir Putin varoval pred ukončením tranzitu plynu cez Ukrajinu do Európy. "Nezávisí všetko len od nás. Preto vzniklo riziko ukončenia tranzitu," povedal podľa kremeľských údajov Putin v Brazílii na stretnutí skupiny BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika). Informáciu priniesla agentúra TASR.
Európska investičná banka (EIB) oznámila, že od konca roka 2021 ukončí financovanie projektov v oblasti fosílnych palív. Rozhodnutie bude mať výrazný vplyv na financovanie mnohých projektov v plynárenskom sektore za miliardy dolárov. Správu priniesla agentúra TASR.
Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) očakáva na budúci rok pokles dopytu po rope produkovanej jej členmi. Dôvodom je neustále zvyšovanie produkcie zo strany konkurencie. Nový odhad dáva organizácii dôvod na to, aby na schôdzke budúci mesiac rozhodla o pokračovaní súčasného programu obmedzovania ťažby. Informáciu priniesla agentúra TASR.
Skupina MOL získala 100-percentný podiel akcií nemeckej spoločnosti Aurora, ktorá sa zaoberá kompaundáciou plastov. Touto akvizíciou skupina MOL posilnila svoju pozíciu v sektore udržateľnej kompaundácie recyklovaných plastov a na trhu dodávateľov pre automobilový priemysel. Informovalo o tom v utorok komunikačné oddelenie spoločnosti Slovnaft. Hodnotu transakcie však nezverejnili.
Bratislavská rafinéria Slovnaft plánuje v nasledujúcich rokoch investovať do zmierňovania svojich negatívnych vplyvov na okolie rafinérie. Uviedol to v utorok hovorca Slovnaftu Anton Molnár. Celkové odhadované náklady na najbližšie roky, ktoré pôjdu na opatrenia znižujúce sprievodné javy sú približne na úrovni 78 miliónov, pričom ich výška sa môže ešte v čase meniť.
Finančnú kompenzáciu pre energeticky náročné podniky získa tento rok 76 spoločností. Ide o historicky prvú podporu od štátu a so zachovaním počíta aj návrh budúcoročného štátneho rozpočtu. Podniky si prerozdelia celkovo 40 miliónov eur. Výška kompenzácie pre jednotlivé podniky závisí od reálnej spotreby elektrickej energie, pričom najvyšší príspevok - vyše 12 miliónov eur - získa U. S. Steel Košice. Informoval o tom hovorca Ministerstva hospodárstva (MH) SR Maroš Stano. Správu priniesla agentúra TASR.
Objav nového ropného ložiska v Iráne, o ktorom informoval cez víkend iránsky prezident Hasan Rúháni, zvýši ropné rezervy krajiny iba zhruba o 22 miliárd barelov (1 barel = 159 litrov). Informoval o tom v pondelok iránsky minister ropného priemyslu Bidžán Namdar Zangání. Správu priniesla agentúra TASR.
Poľský protimonopolný úrad UOKiK v piatok oznámil, že v rámci konania proti Gazpromu uložil pokutu 2,40 milióna eur francúzskej spoločnosti Engie Energy, jednej z piatich európskych firiem, ktoré sa podieľajú na financovaní výstavby ruského plynovod Nord Stream 2. Správu priniesla agentúra TASR.