Petroleum News

Protimonopolný úrad (PMÚ) SR schválil koncentráciu českého predajcu motorových palív Unipetrol, a.s., a slovenskej Fontee, s.r.o. Orechová Pôtoň, ktorá prevádzkuje sedem čerpacích staníc. Unipetrol tak rozšíri svoju sieť čerpacích staníc prevádzkovaných pod značkou Benzina na Slovensku na osem. Prvú benzínku otvorila česká firma ešte v prvom polroku v Malackách. Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť 13. septembra, informoval PMÚ. Správu zverejnila agentúra TASR.
Export benzínu z Európy na Blízky východ a do Ázie tento týždeň stúpa. Dôvodom je pokles jeho produkcie v Saudskej Arábii, a tiež ťažby ropy v krajine po útokoch na jej ropné zariadenia predminulý víkend. Správu priniesla agentúra TASR.
Saudskoarabská ropná spoločnosť Aramco informovala japonskú rafinériu JXTG Nippon Oil & Energy o možnej zmene druhu dodávanej ropy, čo vyvolalo obavy zo schopnosti Saudskej Arábie obnoviť dodávky ropy, ktoré boli prerušené v dôsledku útokov na jej rafinérie. Správu priniesla agentúra TASR.
Ernesto Mirabal sa vzdal nočného spánku, aby získal niekoľko litrov benzínu na čerpacej stanici v Havane, kde sa päťhodinové rady stali štandardom. Komunistický ostrov totiž zápasí s nedostatkom paliva. Informuje o tom agentúra TASR.
Štvrtkové kolo trojstranných rokovaní medzi Európskou komisiou (EK), Ruskom a Ukrajinou, zamerané na dlhodobé dodávky plynu do Európy, nebolo posledné počas mandátu súčasnej exekutívy EÚ. Predstavitelia všetkých troch strán zavítajú do Bruselu aj koncom októbra. Uviedol to pre TASR podpredseda EK pre energetickú úniu Maroš Šefčovič.
Či bude Saudská Arábia schopná zabrániť výpadkom dodávok ropy na svetové trhy, to sa ukáže až za niekoľko týždňov. V súčasnosti totiž podľa obchodníkov a analytikov dokáže výpadok produkcie v dôsledku víkendových útokov na jej ropné zariadenia vykryť zo zásob, čo maskuje skutočný rozsah škôd. Správu priniesla agentúra TASR.
Americký prezident Donald Trump nariadil zvýšenie sankcií proti Iránu namiesto vojenskej akcie. Ceny ropy na to zareagovali poklesom. Informáciu priniesla agentúra TASR.
Výpadok produkcie ropy Saudskej Arábie v objeme približne 3 milióny barelov (1 barel = 159 litrov) denne bude trvať 1 mesiac. To je asi polovica z obmedzenia produkcie, ktoré spôsobilí víkendové útoky na kľúčové ropné zariadenia v krajine, uviedla firma S&P Platts. Správu priniesla agentúra TASR.
Šéf francúzskej ropnej spoločnosti Total sa obáva, že útoky na ropné zariadenia saudského ropného koncernu Saudi Aramco budú mať následky a situácia na Blízkom východe sa bude naďalej zhoršovať. Správu priniesla agentúra TASR.
Ceny ropy pokračujú v prudkom raste, pričom cena ropnej zmesi Brent prekonala hranicu 69 USD za barel (159 litrov) a cena americkej WTI sa posunula k 63 USD/barel. Dôvodom sú víkendové útoky na zariadenia saudskej ropnej spoločnosti Saudi Aramco, ktoré spôsobili zníženie dennej produkcie ropy v Saudskej Arábii zhruba o polovicu a zvýšili obavy z odvetných krokov a eskalácie konfliktu na Blízkom východe. Informovala o tom agentúra TASR.