Petroleum News

Spojené štáty uvalili sankcie na Rosneft Trading, obchodnú divíziu ruského ropného koncernu Rosnefť. Zvýšili tak tlak na venezuelského prezidenta Nicolása Madura, ktorému podľa Washingtonu pomáha najmä Rusko. Informovala o tom agentúra TASR.
Najväčšia ruská ropná spoločnosť Rosnefť plánuje zvýšiť investície do environmentálnych projektov. Ako uviedla v týchto dňoch, do piatich rokov chce do projektov na zníženie emisií a podporu životného prostredia investovať približne 5 miliárd USD (4,62 miliardy eur). Soprávu priniesla agentúra TASR.
Hospodárske výsledky austrálskeho ťažobného koncernu BHP Group v 1. polroku (do 31. decembra) finančného roka 2019/2020 pozitívne prekvapili. Informovala o tom agentúra TASR.
Ťažobný a komoditný gigant Glencore sa vlani dostal do červených čísel prvýkrát za 5 rokov. Zároveň oznámil, že do roku 2035 chce znížiť uhlíkové emisie približne o tretinu. Správu priniesla agentúra TASR.
Predaj automobilov v Číne aj v januári klesol. Oznámilo to vo štvrtok čínske združenie výrobcov áut (CAAM). Prispel k tomu aj pohyblivý termín osláv nového lunárneho roka, ktoré tentoraz pripadli na koniec januára, zatiaľ čo vlani boli na začiatku februára. Správu priniesla agentúra TASR.
Globálny dopyt po rope v 1. kvartáli 2020 klesne prvýkrát za desať rokov, pretože vírus COVID-19 tvrdo zasiahol čínske hospodárstvo, čo sa dotkne ekonomík na celom svete. Uviedla to vo štvrtok Medzinárodná energetická agentúra (IEA), ktorá zároveň revidovala smerom nadol svoj odhad rastu svetového dopytu po rope v tomto roku na najnižšiu úroveň od roku 2011. Správu priniesla agentúra TASR.
Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) výrazne zhoršila vyhliadky vývoja dopytu po čiernom zlate v tomto roku. Hlavným dôvodom je pokles dopytu v Číne v dôsledku nákazy koronavírusom. Správu priniesla agentúra TASR.
Ruský plynárenský monopol Gazprom sa chce po dokončení plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2) sústrediť predovšetkým na ázijské trhy. Plynovod by mal byť aj napriek sankciám USA hotový do konca tohto roka, citovala hlavného stratéga koncernu Kirila Polousa agentúra Interfax. Polous sa v New Yorku stretol s investormi. Správu priniesla agentúra TASR.
Výstavbu plynovodu Severný prúd 2 Rusko dokončí napriek "bezprecedentnému" odporu Spojených štátov. Uviedol to ruský minister energetiky Alexander Novak v časopise Energy Policy. Správu priniesla agentúra TASR.
Ceny plynu sú na historicky nízkych úrovniach, čo má negatívny vplyv na zisky energetických koncernov. Dôvodom je teplé počasie. Výkonný riaditeľ rakúskej spoločnosti OMV Rainer Seele si zavtipkoval, že by teraz potreboval extrémne chladné počasie, aby podporilo zisky jeho firmy. Správu priniesla agentúra TASR.