Petroleum News

Ceny zemného plynu v Európe môžu ostať volatilné niekoľko mesiacov, keďže Rusko obmedzuje dodávky, kým čaká na schválenie nového kontroverzného plynovodu Nord Stream 2. Uviedla to nová poľská ministerka pre klímu Anna Moskwová. Správu priniesla agentúra TASR.
Saudská Arábia oznámila zdraženie ropy pre kupujúcich v Ázii a USA niekoľko dní po tom, čo aliancia OPEC+ prekvapila trhy, keď sa rozhodla pokračovať aj v januári vo zvyšovaní produkcie. Informovala o tom agentúra TASR.
Ruský plynárenský koncern Gazprom vykázal za 3. štvrťrok 2021 strmý nárast zisku po prudkom zvýšení cien plynu, ktoré dosiahli nové rekordy počas prehlbujúcej sa energetickej krízy v Európe. Informovala o tom agentúra TASR.
Európske ceny energií prudko vzrástli. Dôvodom sú predpovede počasia, ktoré počítajú v najbližších dvoch týždňoch s nízkymi teplotami, čo zvýši dopyt po kúrení. Informovala o tom agentúra TASR.
Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci z aliancie OPEC+ odložili plánované stretnutie technického a ministerského výboru o pár dní, aby mali viac času na vyhodnotenie vplyvu nového variantu omikron nového koronavírusu na dopyt a ceny ropy. Uviedli to zdroje z aliancie, ktoré nechceli byť menované. Správu priniesla agentúra TASR.
Ruský plynárenský koncern Gazprom vykázal za 3. štvrťrok 2021 strmý nárast zisku po prudkom zvýšení cien plynu, ktoré dosiahli nové rekordy počas prehlbujúcej sa energetickej krízy v Európe. Informovala o tom agentúra TASR.
Šéf Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Fatih Birol vyzval najväčších producentov ropy z aliancie OPEC+, aby prijali opatrenia, ktoré pomôžu znížiť ceny komodity na "rozumnú úroveň". Informovala o tom agentúra TASR.
Ruský plynárenský koncern Gazprom plánuje v budúcom roku investovať v prepočte 21 miliárd eur. To je takmer dvojnásobok v porovnaní s počiatočnými investičnými plánmi na tento rok. Aj tohtoročné investičné plány medzičasom upravil smerom nahor, a to približne o tretinu. Správu priniesla agentúra TASR.
Japonskí predstavitelia pracujú na spôsoboch, ako obísť právne obmedzenia a uvoľniť časť zo strategických zásob ropy v tandeme s ďalšími veľkými ekonomikami s cieľom utlmiť rast cien komodity. Uviedli to vládne zdroje, pod podmienkou zachovania anonymity. Správu priniesla agentúra TASR.
Japonsko uvažuje o uvoľnení ropy zo svojich rezerv. Týmto spôsobom chce reagovať na nárast jej cien, uviedla tlačová agentúra Kjódó. Správu priniesla agentúra TASR.