Petroleum News

Od piatka 27. mája 2022 smú v Maďarsku tankovať pohonné látky za regulované ceny, ktoré sa týkajú základných druhov benzínu a nafty, iba vozidlá s maďarským evidenčným číslom, informuje spravodajca TASR v Budapešti s odvolaním sa na správu agentúry MTI.
Britská vláda chce mimoriadnym odvodom zdaniť vysoké zisky energetických firiem. Peniaze z tejto dane potom použije na pomoc spotrebiteľom, ktorých životné náklady prudko vzrástli. Informovala o tom agentúra TASR.
Hrozba uzatvorenia tranzitných ciest ropy a plynu dovážaných z Ruska ohrozuje jednotu Európskej únie a vážne narušuje solidaritu medzi členskými krajinami. Vyhlásil to v stredu v Budapešti maďarský minister vonkajších ekonomických vzťahov a zahraničných vecí Péter Szijjártó po schôdzke so šéfom rezortu financií Srbska Sinišom Malim. Spravodajca TASR v Budapešti o tom informuje s odvolaním sa na agentúru MTI.
Podiel biozložky v motorových palivách by sa mal do roku 2030 postupne zvýšiť zo súčasných 8,2 % až na 11,4 % ich energetickej hodnoty. Vyplýva to z novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysokoúčinnej kombinovanej výroby, ktorú schválila vláda. Aktuálne platný zákon ráta s obsahom biopalív vo výške maximálne 8,2 % aj v nasledujúcich rokoch. Novela prináša množstvo ďalších zmien a vychádza zo smernice Európskeho parlamentu a rady EÚ. Informovala o tom agentúra TASR.
Mimoparlamentná strana Dobrá voľba a Umiernení považuje debaty o zdaňovaní spracovania ruskej ropy za podporu vojny na Ukrajine a žiada urýchlené odstavenie jej dodávok na Slovensko. Vláda ani bratislavská rafinéria Slovnaft podľa strany nezodpovedala základné otázky o možnostiach zmeny dodávateľa ropy a zmenila tému z toho, ako zastaviť vojnu, na to, ako na nej zarobiť, povedal na brífingu člen predsedníctva strany Radoslav Baťo. Informovala o tom agentúra TASR.
Francúzska energetická firma TotalEnergies v stredu oznámila, že kúpila 50-percentný podiel vo veľkom americkom producentovi energie z obnoviteľných zdrojov, keďže sa snaží rozšíriť svoje portfólio v tomto sektore v USA. TASR správu prevzala z AFP.
Súčasná kríza v oblasti energetickej bezpečnosti, ktorú vyvolala invázia Ruska na Ukrajinu, nesmie viesť k prehĺbeniu závislosti od fosílnych palív. Uviedol to šéf Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Fatih Birol. Správu priniesla agentúra TASR.
Predpisy EÚ neumožňujú zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na motorové palivá. Ministerstvo financií preto nemôže súhlasiť s návrhom SaS využiť mimoriadne zdanenie spracovania ruskej ropy na zníženie DPH na palivá z 20 na osem percent. Strana znížením DPH podmienila súhlas so zdanením ruskej ropy. Na tlačovej konferencii to povedal minister financií Igor Matovič (OĽANO). Správu priniesla agentúra TASR.
Spoločnosť Slovnaft spustí v piatok (20. 5.) letnú časť plánovanej údržby svojich výrobných zariadení. Počas dvoch mesiacov odstaví, vyčistí, zmodernizuje a znovu uvedie do chodu 21 výrobných jednotiek rafinérskej aj petrochemickej časti. Celkové náklady na letnú časť plánovanej údržby presahujú 36 miliónov eur, uviedol hovorca spoločnosti Anton Molnár.
Rafinéria Slovnaft by mala platiť mimoriadnu daň z cenovej výhody, ktorú jej prináša spracovanie ruskej ropy. Tá je v posledných mesiacoch výrazne lacnejšia ako ropa typu Brent a štát túto výhodu využije na dodatočný príjem do štátneho rozpočtu. Vyplýva to z materiálu návrhu zákona o dani z výhody získanej v dôsledku osobitnej situácie na trhu s ropou, ktorý v stredu schválila vláda. Kabinet Eduarda Hegera (OĽANO) zároveň požiadal Národnú radu (NR) SR o zrýchlené legislatívne konanie. Správu priniesla agentúra TASR.