Petroleum News

Americký prezident Donald Trump očakáva, že Rusko a Saudská Arábia ukončia cenovú vojnu a dohodnú sa na obmedzení produkcie ropy o 10 miliónov barelov (1 barel = 159 litrov). Ceny čierneho zlata na to zareagovali rastom o viac ako 30 %. Informovala o tom agentúra TASR.
Napriek ukončeniu platnosti programu redukcie ťažby medzi Organizáciou krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a Ruskom neplánuje Moskva zvýšiť produkciu ropy. Trh je totiž už teraz prezásobený. Uviedol to vo štvrtok pre agentúru Reuters ruský minister energetiky Alexander Novak. Správu priniesla agentúra TASR.
Najväčší producenti ropy a zemného plynu plánujú tento rok zníženie svojich výdavkov. Dôvodom je pokles dopytu a prepad cien ropy v dôsledku krízy spojenej so šírením nového koronavírusu, ako aj cenová vojna medzi Ruskom a Saudskou Arábiou. Správu priniesla agentúra TASR.
Predaj nových áut v Taliansku v marci skolaboval. Dôvodom je pandémia nového koronavírusu. Informovala o tom agentúra TASR.
Saudská Arábia oznámila, že od mája zvýši vývoz ropy na rekordných 10,6 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) denne, napriek globálnemu nárastu skladových zásob komodity a slabému dopytu pre pandémiu nového koronavírusu. To signalizuje ďalšiu eskaláciu cenovej vojny medzi Saudskou Arábiou a Ruskom. Informovala o tom agentúra TASR.
Trh s ropou čelí "dvojitej kríze" po kolapse dohody aliancie OPEC+ o obmedzení produkcie v čase, keď dopyt už klesal v dôsledku spomaľovania globálnej ekonomiky. Informovala o tom agentúra TASR.
Najväčšia ruská ropná spoločnosť Rosnefť odchádza z Venezuely. Firma cez víkend oznámila, že zastavuje všetky svoje aktivity a biznis v juhoamerickej krajine predáva. Informovala o tom agentúra TASR.
Producenti ropy musia opätovne obnoviť spoluprácu, aby stabilizovali ropné trhy. Uviedli to zástupcovia Ruska a členských štátov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v reakcii na výrazný pokles cien komodity v poslednom období, keď ceny na jednej strane nadol stlačil slabý dopyt v dôsledku šírenia sa nového koronavírusu a na druhej konflikty medzi Saudskou Arábiou a Ruskom. Informovala o tom agentúra TASR.
V nasledujúcich týždňoch budú ceny pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach pravdepodobne pokračovať v poklese. Súvisí to s vývojom cien ropy a slabším dopytom zo strany motoristov v čase šírenia nového koronavírusu, upozorňuje analytička Wood & Company Eva Sadovská. Správu priniesla agentúra TASR.
Globálny dopyt po rope by tento rok mohol klesnúť až o 4,9 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) denne z dôvodu pandémie nového koronavírusu, odhaduje najväčšia nezávislá nórska poradenská spoločnosť v oblasti energetiky Rystad Energy. Správu priniesla agentúra TASR.