P. Žiga: Dodávky elektrickej energie, plynu a pohonných látok sú zabezpečené

Slovenské energetické firmy, ktoré dodávajú elektrickú energiu, plyn a pohonné hmoty, sú na prípadné zhoršenie situácie a rozšírenie nákazy novým koronavírusom dobre pripravené a dodávky energií sú zabezpečené. Povedal to v utorok minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) po konferenčnom hovore so zástupcami týchto firiem.

      "Spoločnosti sú na krízové situácie veľmi dobre pripravené," povedal Žiga. Firmy majú podľa ministra zabezpečené záložné pracoviská, záložné dispečingy a rezervné tímy. V spoločnostiach veľká časť zamestnancov pracuje z domu a v súčasnej dobe sa pozastavili všetky plánované opravy infraštruktúry. V súčasnosti nie je žiadny zamestnanec ochorením COVID-19 postihnutý.
      Žiga pripomenul, že plyn aj ropa na Slovensko v súčasnosti prúdi bez obmedzení. "Máme ešte dostatočne naplnené zásobníky, pretože sme boli pripravení na plynovú krízu," zdôraznil minister. Plynulé dodávky aj výrobu hlási aj najväčšia slovenská rafinéria Slovnaft, ktorá má tiež dostatočné zásoby ropy na výrobu pohonných hmôt. Minister pripomenul, že okrem bežných prevádzkových zásob energetických surovín majú 90-dňové zásoby štátne hmotné rezervy.
      Pripravené na krízový scenár sú podľa Žigu aj elektrárne, prenosová sústava a distribučné spoločnosti. Tie už podľa šéfa rezortu hospodárstva pocítili štvorpercentný pokles spotreby elektrickej energie z dôvodu odstavenia prevádzok niektorých firiem. "Prenosová sústava je stabilná, komunikuje s veľkými odberateľmi," povedal Žiga, no zároveň vyzval veľké firmy, aby svoje plány na prípadné ďalšie odstávky prevádzok oznámili vopred aj energetikom.
      Generálny riaditeľ Slovenských elektrární (SE) Branislav Strýček uviedol, že sa situáciou so šírením nového koronavírusu zaoberajú už od 23. februára a prijali už tri desiatky opatrení na obmedzenie dôsledkov prípadnej nákazy zamestnancov.
      Od 27. marca majú SE naplánované odstávky oboch funkčných blokov jadrových reaktorov v Mochovciach a jedného v Jaslovských Bohuniciach. Podľa Strýčka nebudú môcť využiť zahraničných dodávateľov prác. Preto po dohode s Úradom pre jadrový dozor obmedzili rozsah plánovaných prác na nevyhnutné minimum tak, aby bola zachovaná bezpečnosť prevádzky, a aby jadrové bloky po výmene paliva mohli začať dodávať elektrickú energiu.