Nórsky najvyšší súd potvrdil platnosť povolení na hľadanie ropy v Arktíde

Nórsky najvyšší súd nevyhovel v utorok environmentálnym aktivistom, ktorí sa pokúšali zastaviť výstavbu nových vrtov na ťažbu ropy a zemného plynu v Arktíde. Informovala o tom agentúra AFP. Správu priniesla agentúra TASR.

 

      Dve skupiny — miestna pobočka Greenpeace a domáce ochranárske združenie Príroda a mládež (NU) — tvrdia, že udelením desiatich nových povolení na výstavbu prieskumných vrtov na budúcu ťažbu ropy v Barentsovom mori pri pobreží severného Nórska porušila tamojšia vláda článok ústavy, ktorý pre súčasné i budúce generácie zaručuje právo na zdravé životné prostredie.
      Inkriminované povolenia vydané v roku 2016 sú zároveň v rozpore s parížskou klimatickou dohodou dosiahnutou rok predtým. Cieľom tohto dokumentu je spomalenie klimatických zmien.
      Podľa najvyššieho súdu nové povolenia na ťažbu fosílnych palív nie sú v rozpore s Európskym dohovorom o ľudských právach, pretože ich udelenie nepredstavuje "skutočné a bezprostredné riziko" pre život a fyzickú integritu, pokračuje AFP.
      "Sme pobúrení týmto rozsudkom, ktorý oberá mladých ľudí a budúce generácie o ich ústavnú ochranu," reagovala na verdikt šéfka NU Therese Hugstmyrová Woieová. "Najvyšší súd uprednostnil nórsky ropný priemysel pred našim právom na životaschopnú budúcnosť," dodala.
      Nižšie súdy v tejto veci už dvakrát rozhodli v prospech ropných spoločností; najprv osloský okresný súd a následne aj nórsky odvolací súd. Utorkový verdikt tak definitívne zmaril nádeje aktivistov na zrušenie povolení, komentuje AFP.
      Osobitný spravodajca OSN pre ľudské práva a životné prostredie David Boyd vlani v septembri vyzval Nórsko, aby zastavilo hľadanie nových ložísk ropy a zemného plynu a namiesto toho pristúpilo k plánom na "priamy prechod k ekonomike bez fosílnych palív".
      Nórsko sa zaviazalo, že pomôže pri riešení stúpajúcich globálnych uhlíkových emisií postupným upustením od investícií do fosílnych palív, ale vláda napriek tomu pokračuje v podpore nových ropných projektov.