IEA varuje pred rastúcou závislosťou na rope z Blízkeho východu

Svetu hrozí čím ďalej väčšia závislosť na dodávkach ropy z Blízkeho východu. V rozhovore s denníkom Financial Times to povedal šéf Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) Fatih Birol. Nízke ceny totiž podkopávajú vládne snahy o znižovanie spotreby ropy a súčasne obmedzujú nákladnejšiu ťažbu v krajinách, ako sú Spojené štáty, Kanada či Brazília.

 

 
Ťažbári z Blízkeho východu teraz podľa Birola majú na svetovom trhu s ropou najväčší podiel od sedemdesiatych rokov minulého storočia. „Blízky východ je primárnym zdrojom dovozu (ropy),“ uviedol šéf IEA.
 
 Podľa údajov IEA sa Blízky východ podieľa na svetovej produkcii tejto suroviny 34 percentami. To predstavuje najvyššiu úroveň od roku 1975, kedy tento podiel dosiahol 36 percent. V roku 1985 sa pritom podiel Blízkeho východu v dôsledku rozmachu ťažby v Severnom mori prepadol až na 19 percent.
 
 Svetové ceny ropy sa teraz nachádzajú pod 50 dolármi za barel, zatiaľ čo ešte v prvej polovici roka 2014 presahovali 100 dolárov za barel. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), v čele ktorej stojí Saudská Arábia a jej spojenci z oblasti Perzského zálivu, však na výrazný pokles cien na rozdiel od minulosti nezareagovala obmedzovaním produkcie a rozhodla sa namiesto toho brániť svoj podiel na trhu.
 
„Blízky východ nám pripomína, že má najväčšie zdroje lacnej ropy,“ uviedol Birol. Predpovedal, že ťažba v tomto regióne v nasledujúcich dvoch desaťročiach pokryje tri štvrtiny rastu dopytu.
 
 Lacná ropa podľa Birola marí snahy o efektívnejšie využívanie pohonných hmôt, pretože motoristi sa vracajú k autám s vyššou spotrebou – zvýšil sa napríklad dopyt po športovo-úžitkových vozoch v USA aj Číne.