Chorvátsko neuspelo so žiadosťou o zrušenie arbitráže

Chorvátsko neuspelo so žiadosťou o zrušenie arbitráže v spore s maďarským koncernom MOL o kontrolu nad chorvátskym koncernom INA. Švajčiarsky spolkový súd odmietol sťažnosť Chorvátska na arbitrážne rozhodnutie. Informovala o tom agentúra TASR.

      Podľa švajčiarskeho rozsudku jedno z ustanovení v zmluve medzi oboma stranami hovorí, že v prípade sporu nemožno napadnúť platné rozhodnutie arbitrážneho súdu. Formulácia bola jasná, zaznelo z Lausanne.
      Chorvátska vláda v prvej reakcii kritizuje rozhodnutie švajčiarskeho súdu, ktorý sa obsahovo nedržal požiadaviek Chorvátska. "Namiesto toho súd zohľadnil ustanovenia zmluvy medzi MOL a Chorvátskou republikou, ktorú chcelo Chorvátsko anulovať. Vychádza sa totiž z predpokladu, že zmluva vznikla s pomocou korupcie, keďže vylučuje možnosť dodatočného napadnutia prípadného arbitrážneho rozhodnutia," cituje z vyhlásenia chorvátska agentúra SDA.
      Podľa tamojších médií musí Chorvátsko po zamietnutí sťažnosti zaplatiť všetky súdne trovy vo výške zhruba 450.000 CHF (386.863,82 eura).
      Záhreb vo februári požiadal o zrušenie arbitrážneho rozhodnutia Komisie OSN pre medzinárodné obchodné právo (UNCITRAL) z roka 2016, ktoré zamietlo kontrolné práva Chorvátska nad INA. Premiér Andrej Plenkovič sa vo februári vyjadril, že ich sťažnosť bola založená na "nepriestrelných argumentoch". Išlo o procesné dôvody, okrem iného o zloženie tribunálu a právo na vypočutie.
      Arbitrážne konanie pred UNCITRAL iniciovalo Chorvátsko v roku 2014, čím reagovalo na inú arbitráž MOL vo Washingtone v roku 2013. Chorvátsko požadovalo anulovanie akcionárskej zmluvy z roka 2009, vďaka ktorej MOL prakticky získal úplnú kontrolu nad INA aj bez vlastníctva väčšiny akcií. Záhreb tvrdí, že zmluva vznikla s pomocou korupcie. Vtedajší premiér Ivo Sanader mal od koncernu MOL dostať úplatok výmenou za výhodnejšie podmienky v zmluve. Podľa rozhodnutia UNCITRAL však Chorvátsko nedokázalo korupciu preukázať.
      Aj Sanader sa dokázal ubrániť pred obvinením z korupcie. Hoci bol v roku 2014 odsúdený za úplatkárstvo, Najvyšší súd o rok neskôr rozsudok zrušil a nariadil nový proces.