Ceny ropy pokračujú v raste, cena Brentu sa posunula k 67 USD/barel

Po zvýšení o viac než 2 % na konci minulého týždňa pokračujú ceny ropy v raste. Cena severomorskej ropy Brent sa posunula bližšie k hranici 67 USD a cena americkej WTI prekonala 64 USD za barel (159 litrov). Informovala o tom agentúra TASR.
      Vývoj v minulom týždni do veľkej miery ovplyvňovali informácie o možnom uvoľnení sankcií proti Iránu. Iránsky prezident Hasan Rúhání vyhlásil, že USA sú pripravené zrušiť sankcie proti jeho krajine v bankovom, lodiarskom a ropnom sektore. To by znamenalo viac ropy na svetových trhoch. Za celý týždeň tak ceny ropy klesli približne o 3 %.
      V závere týždňa však ceny nahor posunuli informácie o pravdepodobnom skoršom začiatku sezóny hurikánov v USA. Tá vedie k častým odstávkam ťažobných zariadení a ropných rafinérií.
      V raste pokračovali ceny ropy aj v pondelok, keď trhy podporili tvrdenia analytikov, že ceny komodity by mal ďalej ťahať nahor rastúci dopyt po rope vyplývajúci z pokračujúcej vakcinácie a otvárania ekonomík. Analytici banky Goldman Sachs nevylučujú, že cena Brentu môže dosiahnuť 80 USD za barel.