Odstránenie kontaminovanej ropy z potrubia stále nie je na dohľad

Za nedávnu kontamináciu ruskej ropy určenej na export do Európy sú zodpovedné firmu, ktoré ju ťažia. Uviedol to ruský štátny monopol Transnefť. Správu priniesla agentúra TASR.

      Slovensko, Poľsko, Nemecko, Ukrajina, Bielorusko a ďalšie krajiny minulý mesiac zastavili dovoz ruskej ropy cez ropovod Družba, pretože bola kontaminovaná veľkými množstvami organických chloridov, ktoré by mohli poškodiť rafinérske zariadenia.
      Manažéri siete ropovodov vrátane spoločnosti Transnefť sa v utorok stretli v Bratislave na rokovaniach Medzinárodného združenia prepravcov ropy (IAOT), aby prediskutovali ďalšie kroky pri vyčistení ropovodu od kontaminovanej suroviny. Ale diskusie, na ktorých sa zúčastnili šéf ukrajinského operátora Ukrtransnafta Nikolaj Gavrilenko, ruský zástupca ministra energetiky Pavel Sorokin a vedúci pracovníci spoločnosti Transnefť a európskych prevádzkovateľov potrubia, nepriniesli jasné odpovede, uviedli pre agentúru Reuters dva zdroje prítomné na stretnutí.
      Ropovod Družba sa v Bielorusku delí na dve vetvy. Severná smeruje do Poľska a Nemecka. Tri zdroje v utorok uviedli, že v tejto vetve stále nedošlo k obnoveniu dodávok.
      Transnefť v zriedkavom vyhlásení uviedol, že organický chlorid, ktorý sa používa pri extrakcii veľmi hustej ropy, sa mohol objaviť len v potrubiach, do ktorých dodávali ropu ťažobné spoločnosti, pretože Transnefť ho do systému nevstrekuje. Organický chlorid sa používa pri extrakcii, ale pred dodávkami do rafinérií sa musí odstrániť, pretože sa počas procesu rafinácie mení na kyselinu chlorovodíkovú.
      Rokovania o tom, ako dostať kontaminovanú ropu z potrubia, budú pokračovať v Moskve, uviedli zdroje, podľa ktorých tak stále nie je jasné, kedy sa transport vráti na úroveň pred znečistením. Odstránenie kontaminovanej ropy si vyžiada jej zriedenie obrovským množstvom vysokokvalitnej suroviny, čo je drahá záležitosť. Ďalším krokom je vyčistenie potrubia v dĺžke zhruba 5500 kilometrov. A na záver je tu čistenie samotných rafinérií, čo je proces, ktorý si vyžaduje intenzívne úsilie a presnú zmes chemikálií.
      Rusko začalo v pondelok prepravovať čistú ropu cez Baltické more. Ukrajina medzitým v sobotu (11. 5.) oznámila, že obnovila dodávky európskym klientom cez južnú vetvu ropovodu Družba na Slovensko, do Maďarska a Českej republiky. Nie je jasné, či existujú nejaké toky aj do iných krajín cez túto časť, okrem Maďarska.
      Podľa spoločnosti Ukrtransnafta ruská ropa, ktorá sa čerpá na Slovensko a do Maďarska, zostane kontaminovaná štyri až šesť mesiacov, počas ktorých tranzitné krajiny začnú vyhodnocovať straty. Dodala, že rokovala s Transnefťom o kompenzáciách.
      Gavrilenko, šéf Ukrtransnafty, odhaduje, že v ukrajinskej časti potrubia bolo ešte 14. mája okolo 350.000 ton znečistenej ropy. "Podľa harmonogramu ju vytlačíme smerom k Maďarsku a Slovensku, pričom načasovanie závisí od koncentrácie chloridov. Celkovo to bude trvať štyri až šesť mesiacov," povedal Gavrilenko po rozhovoroch.
      Poľské ministerstvo energetiky začiatkom týždňa oznámilo, že začalo odstraňovať znečistenú ropu zo svojej časti potrubia. Mechanizmus akejkoľvek kompenzácie za kontamináciu je zatiaľ nejasný.
      Bielorusko, podobne ako iné krajiny na tejto trase, dostáva nielen ropu, ale aj poplatky za tranzit, ktoré môžu byť dôležitým zdrojom jeho rozpočtových príjmov. Prezident Alexander Lukašenko minulý týždeň označil straty svojej krajiny za „obrovské“.