IEA znížila svoj odhad rastu dopytu po rope v roku 2019

Výhľad na rastu dopytu po rope v roku 2019 sa zmiernil. Dôvodom je horšia perspektíva svetového obchodu, hoci balíky stimulov a rozvojové krajiny by mali podporiť dopyt koncom roka. Uviedla to Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA). Správu priniesla agentúra TASR.

      IEA so sídlom v Paríži, ktorá koordinuje energetickú politiku priemyselných krajín, znížila svoj odhad rastu dopytu po rope v roku 2019 o 100.000 barelov (1 barel = 159 litrov) na 1,2 milióna barelov denne. Predpovedala však, že sa vyšplhá na 1,4 milióna barelov/deň do roku 2020.
      Oslabovanie ekonomického sentimentu má negatívny vplyv na dopyt po rope a jeho dôsledky sú čoraz badateľnejšie, uviedla IEA vo svojej mesačnej správe. „Zhoršujúci sa obchodný výhľad je spoločnou témou vo všetkých regiónoch," dodala.
      IEA pripísala nevýrazný rast dopytu v prvej polovici roka aj spomaleniu petrochemického priemyslu v Európe, teplejšiemu ako priemernému počasiu na severnej pologuli a stagnujúcemu dopytu po benzíne a nafte v USA.
      V druhej polovici roka sa však rast dopytu zrýchli, pravdepodobne na 1,6 milióna barelov/deň v reakcii na vládne opatrenia na zmiernenie spomalenia ekonomík a robustnú spotrebu v rozvíjajúcich sa ekonomikách.
      „Balíky stimulov pravdepodobne podporia rast v krátkodobom horizonte. Okrem toho hlavné centrálne banky zastavili alebo spomalili zvyšovanie úrokových sadzieb, čo by malo podporiť dopyt v druhej polovici 2019 a v roku 2020," napísala IEA.
      Sankcie USA voči Iránu a Venezuele, dohoda o znížení produkcie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojencov, boje v Líbyi a útoky na tankery v Ománskom zálive zvýšili neistotu v oblasti dodávok.
      Zároveň, pre prudký nárast americkej produkcie, a tiež jej zvýšenie v Brazílii, Kanade a Nórsku objem produkcie ropy v nečlenských štátoch OPEC v tomto roku stúpne na 1,9 milióna barelov denne a na budúci rok dosiahne 2,3 milióna barelov/deň.