Banka Barclays výrazne zhoršila prognózu cien ropy na tento rok

Britská banka Barclays prudko znížila prognózu cien ropy na tento rok. Ako dôvod uviedla prepad dopytu v dôsledku opatrení proti šíreniu nového koronavírusu, ako aj cenovú vojnu medzi Saudskou Arábiou a Ruskom. Informovala o tom agentúra TASR.

      Barclays najnovšie očakáva, že cena ropy Brent dosiahne v tomto roku v priemere 31 USD (28,75 eura) za barel (159 litrov) a cena WTI 28 USD/barel. V obidvoch prípadoch tak odhad cien ropy znížila o 12 USD.
      Barclays sa tak pridala k ďalším bankám, ktoré v reakcii na kombináciu šíriaceho sa nového koronavírusu a konfliktu medzi Ruskom a Saudskou Arábiou výrazne zredukovali pôvodné odhady vývoja cien ropy. Saudská Arábia oznámila, že zvýši produkciu na rekordné hodnoty krátko po tom, ako sa začiatkom marca štáty Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) nedohodli s Ruskom na ďalšom programe obmedzovania ťažby. Odvtedy klesli ceny ropy o viac ako 20 %.
      V utorok však ceny ropy zaznamenali zotavenie, keď zareagovali na oznámenie americkej centrálnej banky Fed o nových opatreniach na podporu ekonomiky. Ich súčasťou je neobmedzený nákup vládnych dlhopisov. Okrem toho ich podporili aj signály z americkej administratívy, že v Kongrese by sa čoskoro mohli dohodnúť na balíku na podporu ekonomiky v hodnote 2 bilióny USD.